close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
wcag icon
wcag icon
wcag icon
wcag icon
wcag icon
hamburger icon

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

subpage image

ŚRODOWISKO – SPOŁECZEŃSTWO – GOSPODARKA

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. [cyt. za https://www.gov.pl/web/polskapomoc/cele-zrownowazonego-rozwoju]

Ochrona zabytków zawsze była zrównoważona, na długo zanim ten temat stał się prawdziwie modny. Niepodważalnym faktem jest to, że ochrona zabytków oszczędza zasoby i stanowi alternatywę dla marnowania przestrzeni czy budowania nowych terenów zielonych. W porównaniu z nowym budynkiem, dzięki renowacji można zaoszczędzić ok. 2/3 materiału.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ POPRZEZ OCHRONĘ ZABYTKÓW – na tę możliwość Fundacja NOTABENE chciałaby zwrócić jeszcze większą uwagę. Priorytetem działań Fundacji jest finansowanie ekologicznych koncepcji renowacji i użytkowania obiektów zabytkowych. Ochrona zabytków jest synonimem zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie zgodnie z naszym przekonaniem… Zmiana klimatu, wymieranie gatunków i wiele innych kwestii jednoznacznie wskazują na naszą wspólną odpowiedzialność za świadome traktowanie naszej planety.

Pomorska Fundacja Ochrony Zabytków NOTABENE pragnie pokazać jak bardzo ochrona zabytków przyczyniała się i przyczynia nadal do zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów, jak możemy zintensyfikować i rozszerzyć te procesy oraz w jaki sposób, w jakiej mierze i jaką rolę OCHRONA ZABYTKÓW może odgrywać w coraz bardziej zrównoważonym rozwoju miast. W odbiorze społecznym ochrona zabytków jest jeszcze zbyt często postrzegana jako jego przeciwieństwo. Uważa się, że zabytki są problematyczne energetycznie, stoją na drodze postępu oraz są wyzwaniem z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Dla naszej Fundacji ochrona zabytków jest jednak żywym, realnie odczuwalnym zrównoważonym rozwojem. Zrównoważony rozwój to przecież rozwój, który zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia, bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania ich własnych potrzeb.

 

Fundacja rozpoczęła działalność w styczniu 2023 roku. Jej siedziba znajduje się w zabytkowym budynku przy Al. Armii Krajowej 19 w Malborku (droga krajowa Nr 55) naprzeciwko XV-wiecznego kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, w bezpośrednim sąsiedztwie Skweru ks. Feliksa Sawickiego, z którego terenu schody prowadzą na nadnogacki bulwar im. Macieja Kilarskiego z Kąpieliskiem Miejskim i Przystanią Kajakową. Budynek ten był własnością Emila Sandfuchsa - historycznego burmistrza Malborka, urzędującego w Marienburgu przez długich 12 lat na przełomie XIX i XX weku. Na wniosek Ewy Matczuk – Prezesa Zarządu Fundacji NOTABENE, obiekt ten został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego pod numerem 2005. Tym samym rewitalizacja zabytku pn. „DOMEK HISTORYCZNEGO BURMISTRZA MALBORKA” stała się priorytetowym zadaniem Fundacji w zakresie statutowej ochrony zabytków i realnym odzwierciedleniem zrównoważonego rozwoju w praktyce. Na ten temat można dowiedzieć się więcej w zakładce „PROJEKTY”. Zapraszamy.

WESPRZYJ NAS